NYUGDÍJBIZTOSÍTÁS
Nyugdíj előtakarékosságok összehasonlítása
A piacon 3 olyan nyugdíjcélú megtakarítás közül választhatsz, amelyet az állam éves 20% adókedvezménnyel is támogat. Fontos tudnod, hogy egyik sem jobb vagy rosszabb, mint a másik, hanem inkább rajtad, az élethelyzeteden, a befektetési szokásaidon, és lehetőségeiden múlik, hogy melyikkel jársz a legjobban. Sőt esetenként ezek kombinálásával érheted el a legbiztosabb és legmagasabb összegű nyugdíjkiegészítést!
Az egyszerűség kedvéért egy rövid táblázatban hasonlítottam össze számodra, az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosításés a nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ) főbb tulajdonságait:
Adókedvezményes Nyugdíj előtakarékosságok A fenti táblázat alapján már valószínűleg nagyjából be tudod lőni, hogy melyik nyugdíj
megtakarítás ami neked való.
Mit mondanak a számok?

Nyugdíj előtakarékosság: Az elmúlt 5 év hozamai
Értelmezzük együtt ezeket a számokat!
Havi 25.000 Ft-os befizetést vettünk alapul, egy 35, egy 45 és egy 55 éves előtakarékoskodó esetében. A számítás során ugyanakkora adókedvezmény jár mindhárom megtakarításra, a pontos hozamok és költségek pedig a fentiek alapján szintén tükrözik a valóságot. A nyugdíjba vonulást egységesen 65 éves korra feltételeztük.
További részletes tájékoztatásra és konkrét számításra, kalkulációra van szükséged, apró betű mentesen és érthetően segítek kiválasztani azt, amelyikkel a legnagyobb biztonságban gyarapíthatod a nyugdíjra szánt tőkédet.
A tanácsadás és kalkuláció természetesen ingyenes. Töltsd ki ezt a rövid űrlapot és nézzük meg együtt miből építkezhetünk!
Érdemes elolvasni a GYakran Ismételt Kérdések bejegyzést lent.
Nyugdíjkalkuláció
egy munkanapon belül visszajelzünk
GYakran Ismételt Kérdések: NYUGDÍJBIZTOSÍTÁS
Mi minősül NYUGDÍJBIZTOSÍTÁSNAK?
A jogszabály szerint Nyugdíjbiztosításnak minősül az az életbiztosítási szerződés, melyre az alábbiak együttesen teljesülnek:
- konkrét lejárattal rendelkezik, amely megegyezik a szerződéskötéskor aktuális jogszabályok szerinti nyugdíjkorhatárral (ez jelenleg az 1957 után születettek esetében a 65. életév),
- szolgáltat a biztosított halála esetén, nyugdíjba vonulásakor, ha a biztosított a lejárat napján életben van, illetve, ha a tartam alatt legalább 40%-os maradandó egészségkárosodást szenved.
A Nyugdíjbiztosításokra vehető csak igénybe a 20%-os adókedvezmény.
Ki köthet nyugdíjbiztosítást?
Nyugdíjbiztosítást bárki köthet, aki az adott életbiztosítási szerződő feltételeinek megfelel. Ez a legtöbb esetben 18-65 éves kor közötti, magyar lakcímkártyával rendelkező magánszemélyt jelent. Fontos azonban, hogy az éves 20% adókedvezményre viszont csak az jogosult, aki fizet SZJA-t.
További feltétel, hogy a Nyugdíjbiztosítást kötni szándékozó ne legyen még nyugdíjas, illetve rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásban se részesüljön, valamint annak megállapítása se legyen folyamatban nála.
Milyen időtávra köthető a nyugdíjbiztosítás? Mikor jár le?
A Nyugdíjbiztosítás lejárati időpontja minden esetben a Biztosított szerződéskötéskor várható jogszabályban meghatározott nyugdíjkorhatára. A jelenlegi szabályozás értelmében ez a legtöbb esetben a 65. születésnap. Így jellemzően a Nyugdíjbiztosítás tartama, tehát a megtakarítási időszak nem kerek év.
Hogyan lehet igénybe venni a 20% adójóváírást?
A Nyugdíjbiztosítás szerződője minden évben az éves befizetések 20%-ával megegyező, de maximum 130.000 Ft adójóváírásra jogosult a szerződő által befizetett személyi jövedelemadó terhére. Az adókedvezmény az adott adóévben ténylegesen befizetett esedékes rendszeres díjakra, azon belül is a megtakarítási részre és a befizetett eseti díjakra vonatkozik, és évente együttesen maximum 650.000 Ft megtakarítási rész után vehető igénybe. Az adókedvezmény pontos összegét az éves adóbevallásban az életbiztosításokra vonatkozó részben kell szerepeltetned, ehhez a biztosító minden évben igazolást állít ki befizetéseidről. Arra azonban figyelni kell, hogy mivel az Önkéntes nyugdíjpénztárra és a NYESZ-R számlára is igénybe vehető adókedvezmény, ezért a 3 féle nyugdíj megtakarítási formára összesen igényelhető adójóváírás nem haladhatja meg évente a 280.000 Ft-ot!
Hogyan tudom a maximális adókedvezményt érvényesíteni?
A maximális éves 130.000 Ft adókedvezmény kihasználásához 650.000 Ft éves díjú + kockázati díjrész, azaz 54.167 Ft-os havi díjú nyugdíjbiztosítási szerződést kell indítanod. A kockázati díjrész minden esetben a kortól függ, így értéke minden korban más, és más. Ahogy feljebb is látható, a kockázati díjrész legfeljebb az éves díj 10%-a lehet, így kiszámítható, hogy legfeljebb 722.222 forintos éves díjról lehet szó, aminél 72.222 forint az éves kockázati díja. (TB szerinti 40%-os rokkantság, és haláleset)
Fontos azonban tudni, hogy csak a nyugdíj megtakarításra vonatkozó díjakra vonatkozik az adókedvezmény igénybevételének lehetősége, a szerződésben lévő kockázati elemek díjaira, illetve az esetleges kiegészítő biztosítások díjaira nem.
Mi történik, ha felemelik a nyugdíjkorhatárt?
Mivel a Nyugdíjbiztosítási szerződés a kötéskor aktuális hivatalos nyugdíjkorhatárig tart, a nyugdíjkorhatár, szerződési időszak alatti kitolásának nincsen hatása a lejáratra.
A lejárat a szerződés kötéskori hivatalos nyugdíjkorhatár és a tényleges nyugdíjba vonulás közül, az az időpont lesz, amelyik hamarabb bekövetkezik.