MIK A TEENDŐK HALÁLESETKOR ?

A halál az élet természetes velejárója. Naponta bekövetkezik, mégis kevesen tudják, hogy mit kell ilyenkor tenni. Amikor egy közeli hozzátartozó távozik el, akkor a veszteségérzés is elhomályosítja a tudatot. Míg egyeseknek átmeneti vigaszt nyújt a hivatalos ügyintézés, mások szenvedését csak fokozza a halottá nyilváníttatás és temetés megszervezésének procedúrája.

Mik a teendők halálesetkor?

1. Az első teendő attól függ, hogy hol következett be a haláleset:
  • Lakásban / otthon bekövetkező halálesetnél: haladéktalanul értesíteni kell az elhunyt háziorvosát, vagy rendelési időn kívül az orvosi ügyeletet. A halottszemlét végző orvos hat órán belül köteles megjelenni a helyszínen. Ha egyértelműen megállapítható a halál oka, kiállítja a halottvizsgálati bizonyítványt. Ha nem egyértelmű, elrendeli a boncolást. Ezt követően a halottszemlét végző orvos intézkedik az elhunyt elszállíttatásáról. A hozzátartozó által választott szolgáltató (temetkezési vállalkozó) végzi ezt el, legkésőbb tizenhat órán belül. Elszállításkor az elhunyton nemesfém tárgy (ékszer, óra) nem maradhat.
Ha boncolásra kerül a sor, akkor az orvos által rendelt ügyeletes temetkezési vállalkozó az illetékes egészségügyi intézménybe szállítja a holttestet. Magyarországon belül az OEP csak orvosi rendelvényre, kórboncolási céllal végzett halottszállítás költségeit téríti meg. A boncolást követően a holttest hűtési díja, igény esetén öltöztetésének díja, elszállíttatásának költsége már a temettető hozzátartozót terheli.

 

  • Ha egészségügyi intézményben következik be a haláleset: akkor a felvételi iroda helyben kiállítja a halál bejelentéséről szóló jegyzőkönyvet és a halottvizsgálati bizonyítványt, haláleseti statisztikai lapot.
  • Ha közterületen következik be a haláleset: rendőrt kell hívni, s ő intézkedik az orvos értesítéséről, elszállíttatásáról. Az illetékes orvosnak ekkor haladéktalanul, de legkésőbb két órán belül el kell végeznie a vizsgálatot. A szállítás helye ekkor attól függ, hogy a halottszemléző orvos megállapítja-e a halál okát és kizárja-e az idegenkezűséget. A vizsgálat eredményének függvényében a rendőrség hivatalból elszállíttathatja halottasházba, kórházba vagy igazságügyi intézménybe. Ha a rendőrség hatósági eljárás keretében vizsgálja a halál körülményeit, úgy a temetés lebonyolításához szükséges még tőlük külön beszerezni a temetési engedélyt.
  • Rendkívüli halálesetkor: közúti baleset, öngyilkosság, gyilkosság esetén ugyanaz az eljárás, mint a közterületen történő halálesetkor, rendőrt kell hívni, s ilyen esetekben mindig szükséges az elhunyt igazságügyi orvostani boncolása, mely a legközelebbi Igazságügyi Orvostani Intézetben történik, igazságügyi orvosszakértő kirendelése mellett. Ekkor a halottvizsgálati bizonyítványt az igazságügyi orvosszakértő állítja ki. A rendkívüli haláleseteknél a temetéshez, hamvasztáshoz a rendőrhatóság temetési engedélyét is be kell szerezni.
  • Ha egy külföldi állampolgár hal meg Magyarországon: a temetkezési vállalat nemzetközi ügyintézői segítenek.
  • Ha egy magyar állampolgár külföldön hal meg: az adott ország konzuli szolgálata hivatalból, díjmentesen segít az ügyintézésben, de minden egyéb költség a hozzátartozókat terheli, melyek jelentős méreteket öltenek. (Az Európai Unión belül használható Egészségbiztosítási kártya érvényessége az elhalálozással megszűnik! Ezen esetek biztosítására olyan utasbiztosítást ajánlok, mely a halottszállítást is magában foglalja.)
2. Következő lépés a halotti anyakönyvi kivonat kiváltása:
Erre az okiratra van szükség a temetés intézéséhez és a hagyatéki tárgyalás lebonyolításához is. A halotti anyakönyvet a haláleset helye szerint illetékes önkormányzat anyakönyvi hivatala állítja ki.

Halotti anyakönyv kiállításához szükséges iratok:

  • Halottvizsgálati bizonyítvány eredeti példánya
  • Halálozási statisztikai lap (ha kórházban hunyt el)
  • Elhunyt személyi iratai:
  • Születési anyakönyvi kivonat
  • Személyi igazolvány, vagy más, személyazonosító igazolvány (vagy érvényes útlevél, plasztikkártya formátumú jogosítvány (ha rendelkezett vele)
  • Lakcímkártya (ha rendelkezett vele)
  • Az elhunyt családi állapotának igazolására:

- Ha házas volt: házassági anyakönyvi kivonat

- Ha elvált: válást igazoló okirat, jogerős bírósági ítélet

- Ha özvegy: elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonata

  • Az ÁNTSZ engedélye a halottvizsgálati bizonyítványon amennyiben a haláleset kórházon kívül történt, és kérik az elhunyt hamvasztását.
  • Nyilatkozat a temetés helyéről, módjáról.

3. Ha az elhunyt rendelkezett biztosítással - szolgáltatási igény bejelentése.
15 napon belül írásban kell bejelenteni a biztosítónál, a kért dokumentumok hiánytalan benyújtásával.( Abban az esetben, ha fenti határidőt nem tartják be a biztosító mentesülhet a szolgáltatás teljesülése alól!)

Benyújtandó dokumentumok:

  • hiánytalanul kitöltött szolgáltatási igénybejelentő,
  • halottvizsgálati bizonyítvány másolata,
  • boncolási jegyzőkönyv másolata,
  • biztosított halotti anyakönyvi kivonat másolata,
  • orvosi nyilatkozat (a kezelőorvos, háziorvos nyilatkozata a haláleset hátterében álló alapbetegség(ek) megnevezésével, a betegsége(ek) kórismézésének pontos időpontjával és lefolyásával),
  • ha nem volt megjelölve kedvezményezett, akkor a jogos örököst igazoló dokumentum (hagyatékátadó végzés, öröklési bizonyítvány, bírósági határozat) másolata.

Baleseti halál esetén továbbá benyújtandó dokumentumok:
  • balesettől/közlekedési balesettől az igény bejelentéséig keletkezett összes orvosi dokumentáció másolata,
  • baleseti/közlekedési baleseti/munkahelyi baleseti jegyzőkönyv másolata, ha készült ilyen,
  • (véralkohol-, kábítószerszintet vizsgáló) vizsgálati eredmény másolata, ha készült ilyen,
  • közlekedési baleset esetén: rendőrségi jegyzőkönyv másolata, ha a biztosított volt a járművezető, akkor a jogosítvány és a forgalmi engedély másolata, egyéb pl. közlekedési vállalat által készített jegyzőkönyv másolata, ha készült ilyen.

 

Mikor szolgáltat a biztosító?

A bejelentett biztosítási igény és elbírálásához szükséges valamennyi irat hiánytalan beérkezését követő 15 napon belül teljesíti a kifizetést a szolgáltatásra jogosult kedvezményezett(ek) felé, feltéve, ha az azonosításukhoz szükséges adatok a biztosító rendelkezésére állnak.
 
Kinek kell a temetésről gondoskodnia?

A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény

20. § (1) értelmében a temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni:

a)  aki a temetést szerződésben vállalta;

b)  akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;

c)  házastársa vagy élettársa;

d)  egyéb hozzátartozója öröklés rendje szerint;

e)  elhalálozás helye szerint illetékes település önkormányzata.

Tehát, ha nincs szerződésben megbízott kegyeleti szolgáltató, vagy nem készült végrendelet, de van az elhunytnak örököse, akkor mindenképpen őt terheli, legyen akármilyen távoli hozzátartozó, vagy bármilyen kapcsolat közöttük. Az önkormányzat csak az esetben temetteti el hivatalból, a legolcsóbb helyi szolgáltatással, ha nincs semmilyen közeli hozzátartozó, vagy örökös.

 

A temetéshez az alábbi dokumentumokra van szükség:

  • Halotti anyakönyvi kivonat
  • Halottvizsgálati bizonyítvány egyik példánya
  • Ha nem új sírhelyre történik a hagyományos temetés, hanem sírhelybe történő rátemetéssel, vagy sírboltba történő koporsó-elhelyezéssel: ÁNTSZ sírnyitási és rátemetési engedélye
  • Hamvasztáshoz: hamvasztási engedély kell, melyet:

- Ha lakáson történt a haláleset: az elhunyt lakóhelye szerint illetékes ÁNTSZ adja ki, akik hamvasztást megelőző boncolás alóli mentesítést is kiadhatnak. Az ÁNTSZ csak abban az esetben engedélyezi ezt, ha az elhunyt kezelőorvosa tájékoztatja az elhunyt kórtörténetéről. Ha volt boncolás, akkor a boncolást végző orvosnak a hamvaszthatóságot igazoló záradékkal kell ellátnia.


- Ha kórházban hunyt el, akkor a kórház adja ki. A halott vizsgálati bizonyítványt a boncolást végző orvosnak a hamvaszthatóságot igazoló záradékkal kell ellátnia. Hamvasztást megelőző boncolás alól mentesítést adhat a kórház intézet orvos igazgatója.

Gyász feldolgozása
A gyász az élet egyik legnagyobb krízise. A családban bekövetkező haláleset alapjaiban rengeti meg a családi struktúrát. A feldolgozatlan, elhúzódó gyász egészségügyileg is veszélyes, pszichoszomatikus megbetegedésekhez, szenvedélybetegséghez, depresszióhoz vezethet. A gyászolók halálozási aránya jelentősen megnő a gyász kezdeti szakaszában a nem gyászolókhoz képest. Kiemelten fontos a veszteség feldolgozása, a szorongás és bűntudat, halálfélelem feloldása. A család feladata nyíltan kommunikálni, elismerni a veszteséget, a halál tényét, megosztani a fájdalmat, elismerni a haragot, erősíteni a családi kapcsolatokat, sok beszélgetéssel, szép emlékek felidézésével. A temetésen való részvétel, szertartásos búcsúzás, mint közös élmény egy együttérző közösség tagjaként segíti az elválást. A gyásznak is megvan a maga ideje. Ne haragudjon magára, ha kezdetben nem megfelelően reagál, haragos, ingerült, apatikus, érzéketlen és üresnek érzi magát. Legyen türelmes, mind magával, mind a környezetével kapcsolatban. Idővel könnyebb lesz!